Vigyázz kitör a vulkán!!!!
Az egyik legizgalmasabb téma a vulkánok kialakulása. Azok számára, akik kevés motivációt mutatnak a földrajzi témák iránt is izgalmas kísérletekkel jár együtt, így szerintem kicsiknek és nagyoknak is jó móka lehet egy vulkán elkészítése.
A játékhoz szükség van egy kis gipszre, újságpapírra, egy műanyag eldobható pohárra vagy egy befőttes üvegre, festékre, tálcára, piros ételfestékre, szódabikarbónára és ecetre. Ezt a játékot mi több napig készítettük.
Először is az üveg edényt fordítsuk fejjel lefelé (vagy műanyag pohárt) és építsünk köré gipszből és újságpapírból vulkánformát. Az üveg alja és a vulkán teteje között legyen kb három ujjnyi távolság (így később a lávát be tudjuk oda tölteni). Ha elkészült gipszből a rétegvulkán alakunk tegyük ki száradni. Közben beszélgethetünk a vulkánokról vannak könyvek, amik nagyon jó leírják a vulkánok keletkezését, nálunk a Mi micsoda sorozat vulkános része rengeteg kérdésére választ adott.

Pár nappal később ha teljesen megszáradt a gipsz beszéljük meg gyermekünkkel milyen színű is egy vulkán, keressünk róla képeket, akár interneten is. Majd pedig a megfelelő színekkel fessük ki közösen a vulkánt. Ezt ismét tegyük el pár napig száradni.
Száradás után készítsünk szódabikarbóna és ételfesték segítségével egy masszát (egy pici vízzel és mosogatószerrel hígítsuk, de csak annyira hogy az ételfesték beszínezze a szódabikarbónát és krémes állagot kapjunk. Majd töltsük be a vulkán kürtőjébe. A vulkánt tegyük egy tálcára vagy nagyobb tepsibe. Egy tálba töltsünk ecetet és kérjük meg gyermekünket, hogy kiskanál, pipetta vagy kis kancsó segítségével öntsön bele egy keveset a kürtőbe, hogy kitörjön a vulkán. A szódabikarbóna és az ecet reakcióba lépésével gyönygörűszép vulkánkitörést tapasztalhatunk. Közben megbeszélhetjük, hogy a természetben hogyan zajlik egy kitörés mi a különbség a játék és az igazi között.
Játszva tanulhat nem csak gyermekünk, hanem mi is! Jó szórakozást!