Montessori egyszerűen
Ki ne szeretné, ha gyermeke felnőttként egészséges, önálló, értelmes és céltudatos lenne? Úgy gondolom bármelyik szülőt, ha megkérdezzük erről, azt válaszolja, hogy persze, akarom. Ám nem minden szülőnél látható, hogy a kívánság mellett tevőlegesen is megjelenne ez a gondolat.

A Montessori pedagógia lényege a bizalom és szeretet, amit a gyermekbe vetünk. Hit a gyermekünkben, abban, hogy önállóan elvégezi azt, amit fejlettségi szintjénél fogva képes, hiszen a fejlődés minden szakában fogékony egy-egy területre, nevezhetjük ezt úgy is, hogy van egy intenzív érdeklődési területe. Ha ebben az időszakban felismerjük és segítjük a gyermek fejlődését, kialakítva neki egy támogató közeget, elősegítjük a tanulás folyamatát. Az, hogy ezt, hogy vigyük végbe, nos, ezzel foglalkozik a Montessori módszer. [1]
Különösen fontos észrevennünk, hogy a Montessori nevelés a különböző készségek elsajátítása mellett megtanítja a gyermeket az önálló gondolkodásra is. Ez nem új keletű, körülbelül 100 éves módszerről beszélünk, mégsem kapott akkora teret, mint amekkorát megérdemelne. Sok szülő ezt a blogot elolvasva rájöhet, hogy semmi ördöngösség nincs ebben, hiszen józan paraszti ésszel is eszünkbe juthatnak e módszerek a gyermekünk nevelése közben.
Boti segítségével bemutatom, hogyan alkalmaztam/alkalmazom a Montessori nevelést az otthonomban, már kisfiam megszületésétől. Otthoni nevelésről lesz szó, amit már a gyermek születése pillanatában elkezdhet a szülő. Egészen a kezdetektől fogom végig vezetni, ötleteket adva a szülőknek, hogyan készítsenek játékokat, hogyan rendezzék be a gyerekszobát és hogyan foglalkozzanak gyermekükkel, úgy hogy mindezt Montessori szellemiségben tegyék. Viszont fontos leszögeznem, hogy nem pusztán Montessori elvek fognak megjelenni benne.
[1] https://www.montessorivilaga.hu/montessori-pedagogiaja(2018.05.18.)