„Már nagyon várunk téged!”
A szülők, főleg az édesanyák akarva, akaratlanul is 9 hónap alatt felkészülnek a szülővé válásra. Ebben a fejezetben nem is a 9 hónap fejlődéséről lesz szó, hiszen ezzel rengeteg szakirodalom foglalkozik. Minden édesanya a saját módszerével kezd el kommunikálni a magzatával. Van, aki énekel, mások "játszanak", de normális esetben valamilyen kapcsolat alakul ki anya és gyermeke között.
Az idő előrehaladtával a szülők elkezdik eltervezni, hogyan is rendezzék be a babaszobát, mik azok az eszközök, amelyre szükségük lehet a gyermek születésekor. A legideálisabb, ha meleg, világos színű falak vannak a szobában, azokon pedig a lehető legkevesebb dolog. Én javaslom, hogy ebben az időszakban szorítkozzunk leginkább azoknak az eszközöknek a megvásárlására, amely a gyermek ellátását célzott segíteni. Miért is? Azért mert minden gyerek más és adjunk lehetőséget a gyermekünk megismerésére, olyan eszközöket szerezzünk csak be, amelyek ténylegesen az ő érdeklődésének a legmegfelelőbb. Szerencsére az internetnek köszönhetően, az édesanya akár otthonról is képes ezeket a játékokat akár online is beszerezni, semmi sem történik, ha a gyermekünk születésekor nincsenek ezek még otthon. Erre van egy személyes példám is. A barátainktól kapott a kisfiam egy játszószőnyeget, amin nagyon sok érdekes zenélő játék volt. Botit mégsem kötötték le ezek nagyon, mivel utált háton feküdni. Sokkal szívesebben nézegetett hason mesekönyvet, mint babrált a játszószőnyeg játékaival.

Úgy
gondolom, hogy ebben az időszakban abszolút nem probléma, ha a gyermekszobában
csak egy ágy (ha abszolút Montessori szellemben készítjük el a szobát, akkor
egy mózeskosár, amit egy kényelmes matracra helyezünk), egy ruhás szekrény,
esetleg egy pelenkázó asztal, az anyuka kényelmét szolgáló szék, fotel
található. Később úgyis rengeteg játéka lesz majd a gyermekünknek. Ha mégis
szeretnénk már valami hasznosabb játékot venni, akkor a kiságyforgók nagyon
jók, ajánlom figyelmükbe azokat, amelyeken lehet cserélgetni a függő díszeket.
Akik igazán ügyesek és érzékük van a kézzel készített dolgokhoz, azok elkészíthetik a Munari-körfüggőt, amit már 3 hetes kortól tud használni a gyermek. Ezt körülbelül egy hónaposan lecserélhetjük egy oktaéder körforgóra, amit szintén saját kezűleg készíthetünk. Ha teljesen szigorúan vesszük a dolgokat ezek az igazán a kifejezett Montessori irányelveket tartó körforgók.

Alakítsunk ki a gyermekünk szobájában (vagy a házban valahol) különböző tereket, egyet az alváshoz, egyet a táplálkozáshoz, egyet a pelenkázáshoz, tisztálkodáshoz és végül egyet a játszáshoz. Nem feltétlenül fontos, hogy ez mind egy szobában legyen megtalálható. Nyugodtan lehet például a táplálkozásnak szánt tér a nappaliban a tisztálkodó rész pedig a fürdőben. A nyugodt barátságos légkör nem feltétlenül kíván nagy alapterületet.
Az alváshoz szánt tér kialakításakor gondolkozzunk el, hol fog aludni a gyermek. Képzeljük magát a helyébe és próbáljuk meg úgy kialakítani, hogy kellemes érzés legyen számára ott felébredni. Persze gyermekünk keresztülhúzhatja számításainkat. Nálunk is így történt, bár kialakítottuk a szerintünk ideális fekhelyet, kisfiam már a kórházban tudomásunkra hozta, hogy ő köszöni szépen csak és kizárólag hozzám bújva alszik. Ezért egy idő után az ágya mellénk került. Viszont ahány gyermek, annyiféleképpen reagál a környezetére. Így fontos az, hogy ezekre reagálva alakítsuk ki a számára biztonság érzését keltő helyet.
A pelenkázás és öltöztető tér kialakításához a legmegfelelőbb eszköz egy komód (pelenkázó asztal), mert így minden szükséges eszköz a keze ügyében lesz. Ennek köszönhetően egy pillanatra se kell otthagynia a gyermekét.
Szoptatáshoz vagy cumisüvegből való etetéshez kialakított térben az egyik legfontosabb eszköz egy ülő alkalmatosság, ahol az édesanya kényelmesen el tud helyezkedni, ez lehet kanapé, fotel vagy bármi, ami kényelmes az anyuka számára. Lehet tenni még kis polcot vagy asztalkát a kényelem kedvéért, amire vizet, könyvet, vagy bármi olyat tehetünk, ami a kényelmünk szempontjából fontos. Én megmondom őszintén nem használtam polcot. Nekem csak a földre volt letéve könyv.
A játékhoz kialakított teret elkészíteni szerintem bőven elég pár hónappal a megszületése után is. Az első időszakban még úgyis nagyon kevés az ébrenléti idő, így bőven elegendő, ha mondjuk az ágynál az 2. képen látható függő van.[1]
[1]
Marie-Hélѐne
Place: 60 Montessori fejlesztő gyakorlat kisbabáknak, Móra kiadó, 2018
1. kép: Montessori stílusú függők
Forrás: https://jacobtoyshop.com/listing/537841574/set-of-4-montessori-mobiles-munari-green
2. kép: Munari-körfüggő
Forrás: https://hu.pinterest.com/pin/519251032029004331/(megtekintve 2018.06.02.)