A színjátszás története Jászárokszálláson 4. rész             A Görbe János Színkör     

2022.03.15

Interjú Kovács Bélánéval

1997. december 27-én délután 6 órakor Jászárokszálláson három évtized kihagyás után újra felgördült a függöny. Kovács Béláné (Banka Pannika) szervezésével megalakult a Népfőiskolai Társaság Színjátszó Köre. A mindenki által ismert általános iskolai pedagógus életében mindig is fontos szerepet játszott a színház. Édesanyja még a Munkásköri Színjátszókör tagja volt és gyermekébe szinte az anyatejjel oltotta bele a színház iránti rajongást, náluk altatódal helyett is Bob herceg vagy a Mágnás Miska klasszikus dallamai csendültek fel. Pannika több szavalóversenyen részt vett. Az országos Ki mit tud versenyen az elődöntőig jutott. 
Tanulmányai befejezését követően városunkban kezdett el tanítani és szinte ezzel egyidőben kezdett különböző iskolai ünnepségek előadásainak szervezésébe. Olyan tehetségesnek bizonyult, hogy lassacskán az ünnepi előadások összeforrtak Banka Pannika nevével. Aztán adódott egy lehetőség egy három éves rendezői esti képzést lehetett elvégezni, amelyre boldogan jelentkezett. Tanulmányai befejeztével felkereste a Népfőiskola és a Barátikör azzal az elképzeléssel, hogy fel kellene újítani a színjátszási hagyományokat városunkban. Hatalmas öröm volt ez számára és teljesen egyedül magára vállalta az egész színjátszókör megszervezését. Az utcán figyelte, megszólította azokat, az embereket, akik karakteresebbnek látszódtak, vagy esetleg régi közös tanulmányaik miatt már ismerte képességeiket, így került Uti Piroska is a színkörbe. Utána már ő is ajánlott egy két embert, majd azok is ajánlottak néhányat. Ez a láncreakció segítette az első színtársulat megalakulását. Első darabjuk A falu rossza népszínmű volt. Évente jelentkeztek új darabokkal és bizonyos időközönként stílusirányzatokat váltottak, így jutottak el fokozatosan a népszínművektől az Én és a kisöcsémhez, később a Nagymamához stb.

Emellett párhuzamosan indult útjára a Széchenyi Ifjúsági Színkör is, ahol főként a tanítványai szerepeltek.  Olyan darabokat adtak elő gyerekekkel, mint István a király vagy a Jézus Krisztus Szupersztár. Ezekből a gyerekekből lettek később a felnőtt színjátszókör új tagjai.
Az évek során kivált a színjátszókör a Népfőiskolából és önálló egyesületként működik, mostanra a mindenki által ismert és szeretett Görbe János Színjátszó Egyesület néven. Darabjaikat nem csak városunkban hanem a környék számos településén bemutatják, de egészen Erdélybe, Kárpátaljára és Felvidékre is képesek elmenni, Jászárokszállás és a magyar amatőr színjátszás népszerűsítése miatt.
A színjátszókör az évenkénti színdarabok mellett olyan előadások szervezését is magára vállalt, mint a Nemzeti összetartozás napján az ünnepi műsor megszervezését, valamint közreműködik a Redemptio, Augusztus 20. és a Kultúra napjának szervezésében is.

Idén ünnepli a 25. születésnapját az Egyesület. Az elmúlt évtizedek során 500 előadást mutattak be és több mint 43 000 néző számára tették egyszerűen elérhetővé a színházat. Reményeik szerint ha a pandémia nem hoz új korlátozásokat, idén előadják a 25. darabjukat, amely Kertész Imre a Nobel díjas írónk egy vígjátéka lesz a Doktorkisasszony. Szívből remélem, hogy idén újra élvezheti városunk a színjátszókör áldozatos munkájának gyümölcsét.
Szívből kívánom hogy Kovács Béláné még számos darabbal örvendeztesse meg nem csupán a helyi közösségünket, hanem a környékünket is!



Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el