A színjátszás története Jászárokszálláson 3. rész              A gazdaköri színjátszás

2022.03.02

A Gazdakör 1931 márciusában alakult. Ám színjátszással egészen 1937-ig nem foglalkoztak. Ez nem azt jelenti, hogy nem törődtek a kultúra közvetítésével, de ezen időszakban inkább tudományos ismeretterjesző előadásokat rendeztek. A fiatalok azonban kacérkodtak a gondolattal, hogy ők is rendezzenek színdarabokat.
1937-ben az ifjúság végre elérte kitűzött célját, amikor megrendezték a Régi szerető című népszínművet. Áts Ferenc kitartó munkájának volt köszönhető a siker, ugyanis ő fáradozott azon, hogy a Gazdakör is bekapcsolódjon a város kulturális életébe. Olyannyira nagy volt a siker, hogy még ebben az évben megrendezésre került egy másik mű is, amelynek címe az Úr keze, ezt Abováry János hitoktató rendezte. Ezután a darabok sorban követték egymást és mind óriási sikert aratott városzerte. 

A gazdaköri színjátszás virágkora 1946 és 1950 közé tehető. Ez Kaszab Anna nevével kapcsolódik össze. Hogy ki volt ő?  Egy egyszerű árokszállási család 14. gyermeke, aki minden erejével azon volt, hoy kiváló színésznővé váljon. Élete során számos helyre vitte útja, de mindent megtett azért, hogy városában is népszerűsítse a színművészetet. Az ő felkarolásának köszönhető a gazdaköri színjátszás aranykora.

1950-ben megszűnt a Gazdakör, egy időre a Kultúrotthon vette át a szerepét, ám sikereik már nem voltak akkorák, mint az azt megelőző korszakban. Így 1958 körül az amatőr színjátszás hosszú időre elhalványult városunkban.

forrás: Méri Géza: A jászárokszállási színjátszás története 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el