A nyolcadik hónap
Nálunk a 8. hónapban, ahogy egyre jobban megindult a mászás úgy érdeklődött egyre inkább a hétköznapi életben folytatott tevékenységeink iránt is. Első hónapban még főleg megfigyelőként. Engedjük ezt nekik, lehet sokkal lassabban halad a munkafolyamat, ha belevonjuk, beszélünk a gyermekünknek arról éppen mit csinálunk, de a természetes kíváncsiságára építkezve később akár segítségünkre is lehet.
Nálunk elsőnek a mosásnál, szárítógépbe pakolásnál, a begyújtásnál, (mivel vízteres kandallónk van), amint önállóan tudott ülni, pedig a mosogatásnál, később pedig a főzésnél volt szinte mindig jelen. Engedjük gyermekünknek, hogy "segítsen", így kevesebb korlátot érez magában és játszva képes eltanulni tőlünk a látott tevékenységeket.
A kézügyesség és gondolkodás fejlesztésére nagyon jó játék a formabedobó doboz, de mivel még ahhoz egy 8 hónapos gyerek kicsi, hogy szét tudja válogatni és a megfelelő formákat vagy színt a helyére tegye ezért készítettem számára egy leegyszerűsített formabedobót, amit önállóan képes használni. Egy kartondobozra vágtam kör alakú lyukakat és a boltokban kapható labdafürdős labdák segítségével készítettem számára egy eszközt. Ez a kézkoordináció javításában hatalmas segítség és mégis képes helyesen megoldani. Nincs olyan lyuk a dobozon, amibe a labdát rossz helyre dobhatná be, ellentétben a formabedobóval, hiszen itt csak egy fajta forma van. Képes egyedül játszani ezzel az eszközzel, így az önálló gondolkodást is elősegíti. Sokszor ugyanis azt tapasztalom, hogy azok a szülők, akik aktívan részt vesznek a gyerekük fejlesztésében és sokkal bonyolultabb játékot adnak a gyermeküknek, elveszik a lehetőséget, hogy önálló problémamegoldásra ösztönözzék a picit.
Egy kicsit bonyolultabb játékot is kitaláltunk, amivel Boti a tárgyállandóságot tudta gyakorolni. Már az előző néhány hónapban gyakran varázsoltunk, ezzel segítettük a tárgyállandóság kialakulását. Elkezdtünk egy később is igen népszerű játékot játszani, az itt a piros hol a pirost. Természetesen ekkor még nem a hagyományos értelembe vett játékot játszottuk. Két egyforma fürdető krémes dobozt vettem elő. Leültettem Botit és egy számára érdekes kis tárgyat beraktam, úgy, hogy lássa, melyik alá teszem. Majd megkérdeztem hol van. Ez a nagyon egyszerű kis szórakozás segíti a koncentráció és a memória fejlődését is, hiszen emlékeznie kell arra, hová dugtam el a tárgyat. Később bonyolíthatjuk 3 dobozzal. Sajnos ebben a játékban szükség van a szülőre, mégis fontosnak éreztem megjegyezni, hiszen későbbiekben is hasznos lehet ez a tudása.

Ahogy jön a jó idő és egyre ügyesebben ment neki a mászás, rengeteg időt töltöttünk a szabadban. Ez a természeti nevelés kezdete. Mászva figyelte meg a növényeket, bogarakat, köveket, kavicsokat. Nagyon jó hatással van rájuk, ha az otthonuk környezetével testközelből meg tudnak ismerkedni a gyerekek.
Szedjünk
neki gyermekláncfüvet, hagy vizsgálja meg. A kertben lévő gyógynövényekkel
ilyen korai időszakban is jó, ha megismerkedhet. Mutassuk meg neki, hogy milyen
az illatuk. Közben mondhatjuk neki, hogy óvatosan, vigyázzon a virágra.
Bármilyen meglepő is a gyerekek tudnak figyelni ezekre.