A hetedik hónap
Ahogy nő gyermekünk egyre nyitottabbá válik a világra és annak megismerésére. Hónapról-hónapra észre vehetjük, hogy egyre több minden érdekli. Ahogy egyre jobban belevonhatjuk a ház körüli teendőkbe, úgy nyílik egyre nagyobb repertoár számár a játékokban is. Nagyon hasznos, ha már ebben az időszakban is olyan szekrénye van, ahonnan képes egyedül kivenni a játékokat. Ezeket lehetőleg kategorizálva kosarakba rakjuk. A szobát is ebben az időszakban érdemes kicsit átrendezni, hogy egyre több tér legyen számára a mozgásnak és képes legyen egyedül is megpihenni, ha elfárad a játékban. Én, hogy minél melegebb helyen tudjon piheni, így a matracot a radiátorhoz tettem előtte pedig a szőnyeg volt, ahol kedvére gyakorolhatta a kúszást.

A színekkel való megismerkedés nagyon érdekes és izgalmas a gyerekeknek. De mivel még nagyon kicsi és mindent a szájába vesz ezért kicsit másképpen oldottam meg ezt. Egy papírra temperából nyomtam különböző színeket, azt bugyiba tettem és leragasztottam, így kedvére nyomogathatta, majzolhatta, mert semmi se lett olyan mégis megfigyelhette, hogyan változnak a színek, ha összeérnek. Ezt az úgynevezett sensorial bag-et élvezettel játsszák a kisebb gyerekek, de festék helyett rakhatunk bele nekik más anyagokat is, mint vizet, jeget, vagy virágboltban kapható kis, vízre megdagadó bogyókat is akár. Arra kell csak figyelni, hogy tökéletesen lezárt zacskók legyenek és ezeket a szájába ne vegye. Ebben az időszakban már biztos szívesen foglalkoznak ilyennel, sőt akár a későbbi időszakban is.

Ezek mellett elkészítettem neki egy kincses kosarat, ami ötvözi a kíváncsiságát a motorikus funkciók javításával. Egy kosárba különböző érdekes tárgyakat tettem, fém kanál, porcelán, anyag, műanyag játék, cumi, karikák és minden olyan tárgy, ami az otthonunkban van. Ezek felé készítettem egy hálót és oda adtam kisfiamnak. Mondanom se kell, hogy ez lett a szobában a kedvenc játék. Nagyon sokáig használhatja, és ahogy nő úgy lehet a benne lévő tárgyakat kicserélni. Számára így mindig új és izgalmas élmény marad ez a kosár.
Ebben
a hónapban is vizeztünk, de már kicsit másképpen. Tettem neki a vízbe köveket,
amiket engedtem, hogy kiszedjen. Hagytam hagy tapasztalja meg, hogy milyen a
nedves kavics érintése, íze. Ezt egy hétig ismételtük, majd bonyolítottuk a
játékot. A vízbe a kövek mellé öntöttem száraz babot. A feladat lényege az
volt, hogy a babból kiválogassa a köveket. Nagyon gyorsan ráérzett a feladatra,
egyszer mutattam meg neki, utána ügyesen segítség nélkül is elvégezte a
feladatot. Nem az volt a lényeg, hogy ne hibázzon, hanem, hogy érezze, milyen
különbségek vannak a különböző anyagok között, nem csupán a szárazföldön, de a
vízben is. Ezek által fejlődik a tapintás érzékelése. Úgy tervezem, hogy ez az
előfutára később azon játéknak, hogy a babból, lencséből tapintással ki tudja
majd válogatni a különböző tárgyakat.