A tizedik hónap
Egy tíz hónapos babával egyre szélesebb a repertoár a különböző foglalkozások terén. Az eddig készített játékokat egyre ügyesebben játssza és meglepően nagy koncentrációról tett Boti ebben a hónapban tanúbizonyosságot. Egyre jobban szereti a meséket, egyet-egyet már ülve végig hallgat, sőt ő hozza a kedvenc történetei, hogy olvassunk számára.
Egyre többet kérdez, kíváncsi mit, hogy neveznek és bár még nem szavakkal, de rámutat.
Ezen felbuzdulva, úgy döntöttem, hogy ideje kipróbálni a tömegközlekedést, egy rövidebb távon. Nagyon izgalmas egy kisgyermek számára a nem megszokott gépjárművel való közlekedés. Az ismeretek szerzése természetesen itt is folytatódott. Nagyon érdekesnek találta más szemszögből nézve az utazást és új élményekkel gazdagodott.
31. kép: Az első buszozás
Ismét szerencsés helyzetben vagyok, mert nem csupán a buszt tudtuk testközelből megfigyelni, de kipróbálhatta, hogy milyen belülről egy traktor vagy kombájn, mivel az öcsém mezőgazdasággal foglalkozik. Ezt is roppant mód élvezte és a sok élmény után a kedvenc mesekönyve egy kis zöld traktorról szóló mese lett. Akinek ilyen lehetősége nincs annak is nagyon jó kirándulás lehet egy vonatozás, vagy nagyobb városban villamosozás, esetleg metrózás a fővárosunkban. A különböző járművek rengeteg ingert tartogatnak a gyerekek számára, amit szivacsként szívnak magukba.

Nyáron sem mindig van jó idő, ezért az esősebb napon, mikor otthon kellett maradnunk, kicsit ismerkedtünk a színekkel. Véleményem szerint a nyomhagyás rettentő fontos egy kisgyermek életében. Azzal, hogy ő alkot azok a gátlások, amiket mi szülők rákényszerítünk (az ő érdekében), vagy fizikálisan képtelen még az akaratát elérni, oldódik. A gyermekünk teremt valamit, egy festményt, melyet saját kezével hoz létre. Nyomot hagyva a világban, ha az még csak egy papírszőnyeg is (amit a festők is használnak). Élvezettel nyomja bele a festékbe a kezét vagy a szivacsot és keni szét a papíron. Természetesen elsőnek mutassuk meg neki, hogyan is kell ezt tenni. Viszont mikor ráérez, engedjük neki normál keretek között, hagy bontakozzon ki gyermekünk teremtő énje.
A tapintás érzékelés fejlesztése is több módon zajlik már ebben az időben. Elsőnek az is nagyon jó, ha megtapasztalja milyen a homok kint a homokozóban, de bent a hétköznapi élettel vegyítve is fejleszthetjük. Például rántott hús sütés közben. Boti elé öntöttem a lisztet, hogy nézze meg az anyagát a tapintását, akár meg is kóstolhatja, majd ugyanezt tettem külön a prézlivel. Később a kettő közé öntöttem vizet, ami segítségével masszává gyúrhatta a két anyagot.

Persze
rendes Montessori eszközzel is végezhetünk tapintás fejlesztő játékot. Én ebben
a hónapban készítettem számára egy táblát, amin kis ablakok voltak. Az
ablakokat popsi törlő műanyag tetejéből csináltam meg. Ezekbe a kis
ablakocskákba különböző anyagokat tettem, mint például farmer, vászon, plüss. Kicsit
bonyolultabban készítettem el, mert mindegyiknek készítettem egy-egy párt is,
amit később rá rakhat a tetejére. (mindegyik ablakra tettem öntapadós tépőzárat
az anyagokra pedig a párját). De jelenleg még más funkciót nem tölt be, csak a
kis ablakocskák kinyitásával fejleszti a finommotorikáját, a tapintás
érzékelését pedig a különböző kis anyagokkal.